Õmblusmasina nõelad Inspira, Singer, Husqvarna

Sorteeri:
Otsing:

Õmblusmasinale, overlokile ja tikkimismasinale on nõelte valik väga lai. Miks peaks nõela üldse vahetama, kui see on täitsa terve?

Sest nõel nüristub ja nüri nõelaga ei tule enam ilus õmbluspiste või kaunis tikand. Seega ehkki enamik nõelte tootjaid ütleb, et nõela kasutusiga on umbes 8-15 töötundi, siis reaalses elus võib lähtuda tundide arvestuse asemel sellest, et kui masin ei tee enam korralikku pistet – siis vaheta esimese asjana nõel välja!
Miks neid nii palju on? Eks ikka seetõttu, et tänapäeval on kangaid nii palju erinevaid!
*Esimene ja kõige levinum nõela tüüp on „universal“ - nagu nimi ütleb, universaalne. Kergelt ümara otsaga. Võib õmmelda kõike, valida on laias mõõduvahemikus – kõige peenemad nr.60 ja kõige jämedamad 120. Peenema niidiga õmmeldes vali ka peenem nõel ja jämedamale niidile/kangale ka jämedam nõel. Kui sinu proovilapil pole piste päris see, mis ta peaks olema, või õmbled trikotaaźi, kudumeid, tikid – siis on vaja vaadata juba spetsiaalsete nõelte poole.
*Üks levinuim spetsiaalnõel ongi „strech“ ehk trikotaaźinõel, enamasti tähistatud kollase või oranźi värvitooniga (ka lilla oleneb tootjast). Neil nõeltel on spetsiaalne soon vältimaks pistete vahele jätmist, ja ümaram nõela ots. Sobib õmmelda igasuguseid trikotaaźe, dressikangaid, ka fliise ja ujumisrõivaid, kudumeid ja sünteetilisi kiude. Tavaliselt mõõtudes 75 ja 90.
*Teine tuntum spetsiaalne nõel on „denim“ ehk teksanõel – tavaliselt tähistatud sinise värviga. Mõeldud siis just igasuguste teksakangaste õmblemiseks. Neil on nõela ots terav, et läbistada tihedat teksakangast. See nõel sobib lisaks teksale ka kanvaa tüüpi kangale ja mikrofiibritele.
*“Quilting“ ehk teppimisnõelad – need on eriti head lapitöödeks, neil on spetsiaalne koonuseline kergelt ümar ots suutmaks läbistada mitmeid kangakihte
*“Embroidery“ nõelad ehk tikkimisnõelad. Nagu nimi ütleb parimad masintikandiks. (enamasti punase tooniga tähistatud). Neil on spetsiaalne soon ja tavalisest suurem nõelasilmaava, kergelt ümarots, et niit ei läheks „karvaseks“, et erinevat sorti tikkimisniitidega saaks kvaliteetse tulemuse. Saada on 75 ja 90 jämedused.
*“Topstich“ ehk teppimisnõelad – nendega on mugavam teha teppimist, eriti kui niit on dekoratiivsem ja jämedam. Neil nõeltel on eriti suur nõelasilma ava. Saadaval ongi jämedamad nõelad 80, 90, 100
*“Microtex“ nõelad – need on saadaval peenemates mõõtudes 60, 70 ja neil on väga terav ots, mõeldud hästi tihedatele õhukestele kangastele. Mikrofiiberkangad, organzad – tihedad puuvillad. Tööks peenema niidiga. (enamasti lilla tooniga tähistatud)
*“Leather“ ehk nahanõel – mõeldud on see just naha õmblemiseks. Sellel on spetsiaalne peitli kujuline ots, läbistamaks hästi nahka. 
Olemas on ka väga spetsiifilisi teatud tehnika jaoks vajalikke nõelu, näiteks masintikandi puhul võid leida tikkimisfaili, milles on „cutwork“ ehk lõikamise nõel vajalik – need on sellised, mis augustavad kanga tikandis ettenähtud kohas 
Valikus on ka mitmeid kaksiknõelu. Need on sellised, mille ühel kinnitusel on kaks nõela – topeltniidiga õmbluseks, huvitavate dekoratiivpistete tegemiseks, mõnes tikandis kasutusel. Kaksiknõelu on nagu tavalisigi erineva jämedusega, kuid väga tähtis on vaadata nõela laiust (kui suur on kahe nõela vahe) – saadaval 1,6mm kuni 4mm – kuid iga masinaga ei ole võimalik kõige laiemaid kasutada (eriti tuleb jälgida piste laiuse seadistust, kui valid mõne dekoratiivpiste). Parematel masinatel on muidugi olemas kaksiknõelaga õmblemiseks nn. turvafunktsioon, et masin laseb sättida vaid seaded, mis on sobivad, et nõel ei murduks. Kui seda pole tuleks enne õmblema asumist veenduda käsiratast keerates, et nõel vastu nõelaplaati ei läheks. Valida tuleks otseõmbluse puhul õmblus, millel on nõela asend keskel. Seda kui laia kaksiknõela või kas üldse kaksiknõela kasutada saad näed oma masina kasutusjuhendist. 
*“Wing“ ehk tiibnõel – see on mõeldud põnevate dekoratiivõmbluste tegemiseks. Nõelal on kahel pool metallist nn. tiivad/laiendused, mis teevad õmmeldes kangale auke. Tulemus jääb naturaalsetel kangastel (linane, puuvill) nagu käsitsi pilutuspiste. Enamikel parematel õmblusmasinatel on ka spetsiaalselt tiibnõelale sobivad pisted, millega õmmeldes saab tulemus väga dekoratiivne. 
*Overlokile vali spetsiaalsed overloki nõelad, eriti katteõmbluse puhul. Saad ilusa piste nii ääristusel kui katteõmblusel