HAAPSALU SALL, PITSSALL, imepeen käsitöö

Sorteeri:
Otsing:
Siit leiad käsitsi kootud Haapsalu sallid. NB! Kõige olulisem kriteerium Haapsalu salli juures on, et see peab olema nii õrn ja peen, et salli saab tõmmata läbi naisterahva SÕRMUSE! Kui otsite sellist Haapsalu salli, siis olete õiges kohas. Meie pakutavad Haapsalu sallid on läbinud sõrmuse "testi" ja need on tõeliselt peened, õrnad ja naiselikud. Pitssallid on kootud kogenud käsitööliste poolt, kes on pühendunud Haapsalu salli kudumisele aastakümneid.
Haapsalu salli kudumise ajaloo kohta on mitmeid legende. Üks neist räägib Noarootsi perekonnast, kes toimetas kudumispisikut Haapsallu 19. sajandil. Teise järgi algas salli kudumine Vormsist. Suvitajad, kes kandsid Orenburgi ja Pensa rätikuid, aitasid kaasa salli kudumise levikule. Salli kudumise ajalugu ulatub 19. sajandisse, mil linnastumine tõi kaasa vajaduse alternatiivseks kudumisviisiks. Esialgu olid õlarätid lihtsa koega musta, valge ja halli triibulistena, hiljem hakati neid kuduma pitsilises koekirjas. Haapsalu sai tuntuks õhuliste pitssallide poolest tänu suvitajatele, sealhulgas Vene keisriperekonnale.
Suvituslinna arenguga tekkis vajadus sallide järele ka talvel, mis tõi tööd Haapsalu naistele. 20. sajandi lõpuks oli salli kudumine oluline sissetulekuallikas peredele. Sallide kudumine elavnes pärast Esimest maailmasõda, Haapsalu sallid osalesid edukalt rahvusvahelistel näitustel. 
Tähtsaimad Haapsalu salli kudumise meistrid Anette Martson ja prl. Grünewald muutsid salli tootmise ettevõtluseks, ja nende toodang levis Saksamaale. Meistrid õpetasid kudumist, sealhulgas Haapsalu kodumajanduskoolis. Teise maailmasõja ajal salli kudumine vaibus, kuid taaselustus 1960. aastatel. 1966. aastal asutati rahvakunstimeistrite koondis "UKU", mis alustas sallide kudumist traditsioonilisel viisil, kaasates rohkelt käsitöölisi. Sallidesse kooti nupud, mis näitasid, et need on kootud käsitsi.
Haapsalu salli kudumisel on omad iseärasused, mis annavad pitssallidele unikaalse ilme. Oluline on märkida, et Haapsalu sallid nõuavad aeganõudvat käsitsi külge õmmeldud äärepitsi. Tule ja leia endale unikaalne Haapsalu sall meie valikust!
Klientidelt: 

"Tänud, sain salli kätte! Tõepoolest ilmselt üks ilusamaid esemeid maailimas. Tänud autorile
Tervitades,
Elena"

"See on lihtsalt vapustavalt ilus sall.
Janne"

"Sall on väga ilus, eile viisin saajale ära, tema poolt väga kiitvad ja suured tänud!
parimatega, Inge"