Kokkuvõtlik ülevaade tikkimise tugikangastest

Kauni ja kvaliteetse tulemusega masintikandi, nööpaugu, kaunistuspiste tegemisel saad, kui kasutad õigeid tugipabereid, tugikangaid. Lühike ülevaade põhilistest erinevustest. 
Teeme kokkuvõtte ühe tootja sortimendist, mida olen ise igatpidi proovinud ja väga palju kasutanud, lisaks minule loomulikult veel paljud, paljud tikkijaid ja käsitöötegijad. 
Madeira´l on väga kvaliteetne ja lai sortiment tugikangaid, julgen igal juhul soovitada!
Need tugikangad on jagatud laias laastus kolme gruppi, ning pakendid on värvitoonidega mugavalt tähistatud:
1. ära rebitavad (Tear Away, rohelise kujundusega pakendid)
2. vees lahustuvad (Wash Away, sinise kujundusega pakendid)
3. ära lõigatavad (Cut Away, oranõzi kujundusega pakendid).
Tugikangad on hädavajalikud, et saavutada korrektne masintikand, nööpauk, dekoratiivpiste rida jms. Need aitavad teha ka käsitsi tikandit, aplikatsioone, lapitehnikat, vabakäe tikandit jpm.
Ära rebitavaid (Tear Away) tugikangaid on neli sorti, tavaline on saadaval musta ja valget värvi (Cotton Soft), kanga külge triigitav (Cotton Stable) ja kanga külge liimitav (Cotton Fix). Seda liiki tugikangad on pehmed, samas tugevad ja vastupidavad tikkimisraami kinnitamisel ja tikkimisel, materjal ei veni ja üleliigset tugikangast on kerge hiljem ära rebida. Sisaldab naturaalset puuvilla. Kasutatakse: masintikkimine, lasteriiete tikkimine, lapitehnika, nööpaukude tegemine, monogrammid, dekoratiivtikand, väljalõiked. Tugikangale saab motiive/aplikatsioone joonistada, et töö oleks täpne.
Vees lahustuvaid (Wash Away) tugikangaid on neli sorti:
tugev kilejas materjal (Avalon Ultra) - pitside tikkimine, nn. võileivatehnikas tikkimine/õmblemine, masinaga riśśeljöötikandi (auktikandi) tikkimisel, (Avalon Film) - levinuim kerge ja õhuke kilejas materjal, näiteks masintikkimisel raami peal, kui tegemist on frotee vms. materjaliga, kuhu tikand ilma tugikangata ära upuks, õrnadel materjalidel, kuhu tugikangast jääda ei tohi hiljem, libedate materjalide õmblus (organza, siid), nööpaugud, lapitehnika, (Avalon Plus) - lemmikmaterjal käsitsi tikkijatel, riidetaoline vees lahustuv tugikangas, kuhu on ideaalne tikandi piirjooned peale joonistada ja peale tikkimist lihtsalt üleliigne tugikangas ära pesta, vabakäe tikand masinaga, pitside tikkimine, õrnadele materjalidele, (Avalon Fix) - sarnane kangataoline materjal, nagu eelpoolnimetatu, kuid kangale liimitav!
Ära lõigatavad tugikangad, neli sorti:
tavaärane (Super Strong) nii musta kui valget värvi - tugev ja paksem kangataoline tugimaterjal, tikanditele, mis on detailsed ja paljude pistetega, tikanditele, kus tugikangas peaks jääma tikandi alla seda toestama, (Super Stable) - kanga külge triigitav, ideaalne venivate materjalide tikkimisel, kottide õmblus, piltide tegemine, dekoratiivõmblus jms., (Super Film) - tugev kilejas tugimaterjal, üleliigne materjal lõigatakse peale töö valmimist ära ja triikrauaga kuumutamisel eemaldub ülejäänud tugikangas.
Kui oled alles alustamas oma tikkimistöödega või vajad mõneks käsitööprojektiks aluskangast/paberit, kuid ei tea mida valida, siis hea abimees on tugikangaste näidispakk. Nn. Starter set - selles on kõik levinumad tugikangaste tüübid olemas, 12 sorti! Igale paberi/kanga tükile on lisatud ka juurde tema nimetus, et kui proovid ja katsetad, milline on just Sinu tööde jaoks parim, siis nime järgi on lihtne omale just õige tellida.
Samuti on enimkasutatavatest tugikangastest/paberitest olemas suured rullid, ehk nn. hulgikogused. Kui oled selgeks teinud, et just ühte tüüpi kulub oluliselt rohkem, siis saad suurema rulli tellimisel olulise hinnavõidu. Kui väikepakkides on 1-10m kogus, siis suuri rulle on saadaval 25m, 50m ja 100m, ning need ka laiemad.

Kommentaarid

Email again:

Eelmine

Käärid - igav ja informatiivne tekst, aga kasulik teada :)

Järgmine

Masin karbist välja! UUS õmblusmasin Singer 6805C

Jaga seda artiklit