Villased sokid - millised valida?

Meriinovill, maalamba vill, alpakate vill, villane sokilõng...
Villased sokid - selle väljendi alt võib netiavarusest leida kõike, labases koes soonikust ülaosaga klassikalisi lambavillaseid jalavarje, kui ka täiesti akrüülist samasuguse väljanägemisega kootud isendeid. Kuidas siis valida ja mida silmas pidada?
Välimus loomulikult on puhtalt maitse asi, kes eelistab pitsilisi, kes madalaid, kes põlvikuid jne. Oluline on vaadata aga materjali, mis koostisega lõngast on toode tehtud, valiku peaks langetama just selle järgi.
Kõik täisvillased sokid näiteks on väga soojad, aga suurema kulumiskiirusega, vill lihtsalt on pehme materjal ja kulub kiirelt, mida pehmem vill, seda kiiremini. 
Näiteks beebisokid võivad vabalt olla väga pehmest meriinovillast - see on hästi soe ja mõnusalt pehme, kulumine pole nende puhul tähtis, sest beebi ju ei kõnni.
Väikelastele saab samuti valida soojemad täisvillased sokid, sest nad lihtsalt kasvavad kiiresti sokkidest välja, kulumine ei jõua kujuneda probleemiks. Mida muidugi kõndivate väikelaste puhul arvestada tuleb - kõik villased sokid on enamikel põrandakatetel libedad! (Olemas on lahendusi talla alla, silikoonist täpid, kujundid).
BabyAlpaka, alpakavillased, angooravillased, koeravillased jms. eriliselt pehmed villased sokid on ideaalsed, kui jalad külmetavad, kui vajad hästi sooje sokke.
Siin tasub aga meeles pidada, et need on põhimõtteliselt sokid, mis mõeldud puhkamisel kanda, uinakul, diivanil jne. Äärmiselt mõnusad luksuslikud, enamasti ülipehmed, kuid vähese kulumiskindlusega. Neid tuleb käsitsi pesta ja kuivatada laotatuna.
Kui jalgu on vaja soojas hoida aktiivse tegevuse juures, matkamine, suusatamine, jalutamine jne. siis kindlasti vali sokid või põlvikud, mis on kootud spetsiaalsest sokilõngast. Need on mõnusalt soojad, sest klassikalised sokilõngad sisaldavad villa 75% (on ka veidi vähema ja veidi suurema sisaldusega), aga need on ka väga vastupidavad, kestavad kordi kauem kui täisvillased, sest lõnga koostises on tugevduseks polüamiid, 25% klassikalisel puhul, mõnikord ka nailon ca 30%.
Sokilõngu on turul meeletu valik, ühevärvilisi ja kirjusid, erinevaid jämedusi, õhema soki jaoks ja paksemate jalavarjude jaoks.
Valdavalt on saadaval juba sellised sokilõngad, mis on masinpestavad (lubatud temperatuur on lõngatokil kirjas, enamasti masina villapesureźiim on paras) - tänu sellele on neid ka lihtne hooldada.
Üldiselt on ise kudujale hea meelespea selline, et 4x sokilõng on paras 2mm varrastega kudumiseks, 6x lõng 3mm ja 8x lõng 4mm varrastele. 
Mida vältida? Kindlasti ei tasu valida saabastes kandmiseks akrüülmaterjalist kootud sokke - seda seetõttu, et jalad hakkavad neis higistama ja seejärel veel rohkem külmetama.
Milleks neid siis ikka veel kootakse/müüakse? Mõnel juhul teadmatusest, mõnel juhul hinna tõttu, akrüül on oluliselt odavam kui villased lõngad. Samas kui vajad sokke vaid fotosessioonil, siis pole materjalil ka vahet. Kui vajad neid siiski otstarbe jaoks, et jalgu soojas hoida - vaata hoolega, mis materjalist need tehtud on.Kommentaarid

Email again:

Eelmine

Kuidas ma oma fotost tikandi teha saan?

Järgmine

Koo lihtne kevadmüts - tasuta mütsi kudumise juhised

Jaga seda artiklit