Kas õmblusmasina ost on keskkonnasõbralik tegu?

Keskkonnasõbralik on üleüldse vähem tarbida. Kas siis õmblusmasina soetamine on liigne tarbimine või mõistlik tegu?
Ilmselt nii nagu enamikule küsimustest pole olemas ühte õiget vastust, pole ka sellele küsimusele lühidalt võimalik vastata. Mõtleme veidi sel teemal. 
Milleks ma õmblusmasinat vajan?
Kui mul on niisugune küsimus peas, siis ilmselgelt mõlgub mul mõttes millegi õmblemine. Ehk soovin koju teha uusi kardinaid, patju, rõivaid omale või pereliikmetele, midagi on vaja alatasa parandada... 
Kõige keskkonnasõbralikum on oma rõivaid ja tekstiile võimalikult kaua kasutada, seega jah, kui ma parandan oma rõivaid, kui ma teen igavaks muutunud rõivaesemetest kokku midagi põnevat, mida uuesti kanda saab, redisainin ja taaskasutan, siis üks õmblusmasina ost on igati mõistlik tegu.
AGA
Mitte igasuguse õmblusmasina ost. Siinkohal jõuame asja tuumani. Mitte mingil juhul ei tohiks soetada "õmblusmasinat" (õmblusmasinaks on neid tooteid lausa patt nimetada) toidupoest või supermarketist, tundmatust postikataloogist - seda pisikest kerget ühe käega tõstetavat karpi, kus pildi järgi peaks olema õmblusmasin, aga tegelikkuses on seda meenutav toode... Miks? Sest see on odavalt kokku pandud ebakvaliteetne toode, tehtud vaid selleks, et klienti hinnaga meelitada. Päriselt ühekski õmblustööks need ei kõlba - liiga väiksed, liiga nõrgad, liiga kerged, liiga väheste võimalustega, liiga viletsa kvaliteediga jne. jne. Ning kuna sellega tööd teha ei ole võimalik, siis liigub selline soetus kohe kuu või paari pärast prügimäele (loodetavasti siiski jäätmejaama), või jääb kuhugi kappi tolmu koguma. Kahju, et niisuguseid kaupu üldse toodetakse - see on tõeliselt keskkonnavaenulik tegu, kulutatakse tootmisele, transpordile ja hiljem jäätmekäitlusele ressursse.
Tõeliselt keskkonnasõbralik tegu on soetada selline õmblusmasin, mis teenib sind kaua! Head õmblusmasinad töötavad ilusti ja peavad kodukasutuses vastu aastakümneid! Õmblusmasin, mis tõesti nii kaua korralikult töötab tuleb kvaliteetselt tootjalt, selliselt, mis on oma toodet parandanud, arendanud ja täiustanud pikki aastaid (õigem oleks peagi öelda sadu aastaid, Husqvarna, Pfaff ja Singer need näiteks on mõned kuulsamad ja parimad tootjad, kel ajalugu kaugelt pikem kui sada aastat!) Lisaks sellele, et välja minna kvaliteetse brändi peale tasub kindlasti õmblusmasina soetuseks varuda aega, et mõelda milline mudel just sinu vajadustele kõige paremini vastab ka aastate pärast, sest valik igal tootjal on tänapäeval lai.
Oskustel on teatavasti omadus kasvada, vilumus suureneb praktikaga, ehk proovi kindlasti valida pigem veidi parem ja võimalusterohkem masin, kui sa esialgu arvad - seda seetõttu, et sa oma masinast kohe mõne aastaga välja ei kasvaks ja uut soetama ei peaks. Kõige lihtsamast jääb enamasti õige ruttu väheks. Vali veidi suuremate võimalustega, tänapäeval ka mugavama kasutusega, nii võid kindel olla, et ei pea oma soetust kahetsema. Kõigil eelpool välja toodud tootjatel on ka õmblusmasinate jaoks palju lisatarvikuid välja mõeldud, ehk sa saad valida oskuste kasvades ja mõne uue tehnika proovimiseks vajaliku lisatarviku, ning su õmblusmasin teeb jälle midagi uut.
Samas mingil ajal võib siiski oskuste tase, loovus ja soov midagi erilist teha nõuda veel võimalusterohkemat masinat. Sellisel juhul kvaliteetse tootja kasutatud ja hästi hoitud masinale on alati turgu teisel ringil! Soetades omale võimekama kvaliteetõmblusmasina saad eelmise vabalt realiseerida - sest masina eluiga on pikk. Taaskord keskkonnasõbralik tegu, ühe vana on teise uus. 
Kui töö käigus masinaga siiski midagi juhtub, (või kõrvalised asjaolud tulevad mängu, näiteks lemmikloom närib juhtme katki vms.) siis taaskord on selge eelis tuntud ja heal tootjal. Neil on olemas ka vajalikud varuosad ja tarvikud. Sa ei pea katki läinud juhtme tõttu soetama uut masinat vaid saad välja vahetada juhtme, pedaali vms. Varasemalt mainitud odavtoodete puhul sellist võimalust pole, neile ei saa mingeid varuosi, ega tarvikuid. 
Ka õmblemisel saad olla keskkonnasõbralik, kasuta võimalusel ja sobivusel naturaalseid niite (näiteks puuvillast lasterõivastel ja puuvillastel kangastel), veel on müügile tulnud tänaseks juba taaskasutatud kiududest toodetud niidid jne.
Igatahes ühe korraliku õmblusmasina soetus on väga keskkonnasõbralik tegu, lihtsalt soeta targalt!

Kommentaarid

Email again:

Eelmine

Madeira maailmakuulsad niidid - veidi ajaloost

Järgmine

Kudumisjuhised õhulisele kardiganile, S mõõt

Jaga seda artiklit